Чи бадьорить зелений чай

Чи бадьорить зелений чай

Любителів чаю у світі не менше, ніж кавоманів. Чай п'ють вранці, щоб прогнати сонливість, вдень, щоб поповнити запас енергії, і вечорами, щоб заспокоїти нерви і розслабитися. Зелені сорти чаю вважаються найкориснішими, завдяки делікатній обробці в листах зберігається більше цінних речовин. Однак до сих пір не вщухають суперечки, який чай бадьорить - чорний або зелений.

У цій статті поговоримо про склад і дізнаємося, що в чаї бадьорить, а також відповімо на питання, який чай пити, щоб відчути прилив сил і енергії, як після чашечки кави.

Про склад чаю

Чайні листи містять в собі більше 300 цінних речовин і з'єднань:

 • Амінокислоти.
 • Вітаміни.
 • Теїн (кофеїн).
 • Танін.
 • Мінерали.
 • Ефірні олії.

Багато з цих компонентів діють на нервову систему збудливо. Головним чином, за це відповідає теїн (кофеїн). Але його концентрація може відрізнятися.

Чи бадьорить зелений чай і наскільки сильний цей ефект? Залежить від сорту, якості сировини і навіть способу заварювання.

Який чай бадьорить: чорний або зелений

Оскільки зелений чай проходить мінімальну обробку, він зберігає більшу частину корисних речовин всередині чайного листя. Логічно, що і вміст кофеїну (теїну) в ньому буде вище.

Але перш ніж зробити висновок, який чай краще бадьорить, з'ясуємо, від чого залежить кількість теїну в заварці. На збереження теїну і тонізуючі властивості напою впливає ступінь ферментації сухого листа. Чим сильніше він ферментований, тим менше чайного кофеїну містить.

Якщо бадьорить зелений чай має ферментацію не вище 10%, то у чорного пуеру цей показник може досягати 100%, а значить кофеїну в ньому буде набагато менше.

Про нюанси заварювання

Кількість кофеїну в настої чаю залежить і від способу його заварювання. Щоб приготувати по-справжньому тонізуючий зелений чай, враховуйте наступні нюанси:

 • Чим вище температура води, тим активніше чайний лист виділяє теїн.
 • Чим більше заварки, тим концентрованіший напій, а значить в ньому буде більше кофеїну.
 • Чим довше заварювати чай, тим більше кофеїну встигне виділитися в напій. 
 • Оптимальний час - 4-6 хвилин, а при занадто тривалому заварюванні почнеться процес окислення.
 • Дрібна заварка в пакетиках активніше виділяє теїн, ніж великі листя чаю.

Але чай буде не таким міцним та тонізуючим, якщо у складі міститься багато добавок і ароматизаторів.

Зелений чай, що бадьорить

Як ми з'ясували, в зелених сортах чаю міститься більше кофеїну, ніж в чорних, але менше, ніж у каві. У чому ж перевага зеленого чаю з точки зору ефекту бадьорості?

До складу зеленого чаю входить алкалоїд, як і у каві. Однак працює він не один, а в зв'язці з іншою речовиною - таніном. Завдяки таніну чайний кофеїн діє на організм м'яко, всмоктується у кров повільно, виводиться швидко. Тонізуючий ефект від зеленого чаю відчувається не миттєво, як після кави, зате триває довше.

Сподіваємося, що ми відповіли на питання, чи бадьорить зелений чай, а також допомогли вам зробити вибір на користь корисного напою. Якісні сорти чаю тонізують не гірше за каву, і відрізняються дбайливим впливом на організм.