Чахай що це - Блог TheTea

Що таке чахай і навіщо потрібна посудина справедливості

Що таке чахай і навіщо потрібне море чаю

Чайна церемонія гармонізує, допомагає сповільнитися, відчути момент "тут і зараз" і... дивує розмаїттям посуду. Наприклад, на чайній дошці обов'язково побачите чахай. Що це і для чого використовують посудину справедливості?

Що таке чахай

Чахай або "чайне море" (茶海 cháhai) - простора посудина, куди зливають заварений чай. Можна зустріти також назву "чаша, посудина справедливості", у Піднебесній кажуть "гундаобей" (公道杯 gōngdàobēi) або відкритий чайник.

Узагальнено пояснити, що таке чахай, можна так - це "посередник" між посудом для заварювання і піалами. Приготований настій спочатку зливають у чайне море, потім розливають по чашах учасників церемонії.

Які функції виконує чаша справедливості в чайній церемонії

У європейській чайній традиції чахай не застосовують, оскільки чай готують переважно методом настоювання. У Піднебесній використовують традиційний спосіб заварювання проливами. У таких умовах у кожного девайса є практичне застосування. У гун дао бей кілька функцій:

  • Вирівнювання смаку. Спочатку чай заварюють у гайвані або чайнику. Якщо одразу розлити його по піалах, хтось отримає слабкий настій, а хтось – міцний, практично "нафтовий" зі дна. Особливо, якщо це Шу пуер, чорний, червоний сорт. Напій одразу переливають у чахай, він стає однорідним і кожен учасник церемонії насолоджуватиметься однаковим за насиченістю смаком. Саме тому чахай отримав назву чаша справедливості, в чайній церемонії для китайців вкрай важливо не образити гостей.

  • Рівні порції чаю. Якщо заварник із глини або кераміки, неможливо проконтролювати скільки чаю залишилося. Є ризик, що учасник церемонії, якому наливають чай останнім, отримає не повну піалу, а половину. Чахай без кришечки, тому легко розлити вміст порівну.   

  • Чистота настою. Дрібна фракція і крихти чайного листа за 10-15 секунд осідають на дні посудини справедливості. Навіть у преміальних, крупнолистових сортів є фрагменти чаїнок, які не може утримати фільтр заварника, чахай вирішує цю проблему.

  • Знайомство з красою чаю. Найчастіше чахай виготовляють із прозорого скла. Це дає змогу милуватися грою відтінків. Чахай із білої порцеляни та кераміки ефектно відтіняє чай темного кольору. На стінках порожнього посуду осідає аромат, який зручно вдихати або "куштувати", як кажуть китайці.

Чахай або чаша справедливості – простий, лаконічний і недорогий атрибут, який зробить чайну церемонію естетичною і комфортною. Гундаобей буває з ручкою і без. Виготовляють його з ісинської глини, порцеляни, кераміки, скла. Яку модель вибрати – справа виключно ваших уподобань і бюджету. У будь-якому разі чахай виконуватиме свої функції та радуватиме око.