Чорний чай і тиск: факти, користь, заборони

Чорний чай і тиск: факти, користь, заборони

Користь чаю не викликає сумнівів: в чайному листі міститься велика кількість цінних мікроелементів, вітамінів та амінокислот. Однак, як з будь-яким продуктом, що містить кофеїн, з чорним чаєм потрібно бути обережним, якщо у вас проблеми з тиском. Розглянемо вплив чорного чаю на тиск докладніше і розберемося, як пити обожнюваний багатьма напій, щоб не нашкодити організму.

Вплив чорного чаю на тиск

Поряд з корисними речовинами чайне листя містить значну кількість кофеїну – алкалоїду, який здатний викликати скачки артеріального тиску. Чи означає це, що чорний чай діє на тиск аналогічно каві, а при гіпертонії пити його небезпечно? Все не так однозначно.

Через особливості ферментації у складі чорного чаю зберігається трохи менше кофеїну, ніж в зелених і білих сортах. Але у порівнянні з кавою вплив чорного чаю на тиск неоднозначний.

В цілому чорний чай підвищує тиск за рахунок кофеїну, але дубильні речовини, зокрема катехіни, які містяться в чайному листі, розслаблюють організм і поступово знижують показники артеріального тиску. У цьому його відмінність від кави: чай теж бадьорить, але діє більш м'яко.

Лікарі не рекомендують захоплюватися міцним напоєм людям з гіпертензією. Чорний чай здатний піднімати тиск на 15-20 мм.  рт.  ст., але ненадовго, в середньому на 1,5-2 години, після чого піде на спад.

Дія кофеїну на організм завжди індивідуальна, тому важливо стежити за своїм самопочуттям, а при наявності захворювань консультуватися з лікарем.

Поради щодо вживання

Є кілька рекомендацій, які допоможуть отримати від напою максимум користі:

  • Заварюйте чай безпосередньо перед вживанням.
  • Не слід пити чорний чай на голодний шлунок, так як він може викликати нудоту.
  • Не варто переборщувати з сухою заваркою: смак і насиченість чорного чаю додає не кількість, а якість чайного листа.
  • Щоб трохи знизити концентрацію кофеїну, можна додати молоко.
  • Не зловживайте чорним чаєм: 3-4 чашки не дуже міцного напою принесуть організму користь, але якщо випивати більше літра на день, здоров'ю можна нашкодити.

Чорний чай і артеріальний тиск, безумовно, пов'язані – через алкалоїді у складі. Але вплив кофеїну в чаї балансується катехінами. Якщо вибір стоїть між кавою і чорним чаєм, останній виграє з точки зору більш м'якої дії на організм.

Якщо у вас є проблеми з тиском, чорний чай небажано заварювати занадто міцно, але пити його не забороняється. Головне – знати міру і спостерігати за самопочуттям.