Чайні фігурки в чайній церемонії - Блог TheTea"

Чайні фігурки: вибір і значення

Чайні фігурки: вибір і значення

Чайні фігурки – мініатюрні статуетки, які розміщують на чабані, щоб прикрасити простір для чаювання. Лише естетикою їхні функції не обмежуються. У Піднебесній вірять, що іграшки для чайної церемонії діляться енергетикою, приносять у дім удачу, благополуччя, сімейне щастя і навіть оберігають від злих духів.

Навіщо потрібні чайні фігурки?

Чайні статуетки створюють затишну, красиву, розмірену атмосферу чаювання. Однак у Китаї чайне божество ніколи не куплять просто для краси. Це особистий чайний вихованець, втілення процвітання, щастя, гармонії. Його можна і потрібно "вирощувати", поливаючи настоєм, ділячись першою заваркою. Згодом чайний вихованець просочується ароматом чаю, позитивною аурою й увагою.

Прийнято вважати, що чайні іграшки з'явилися в Ісині (провінція Цзянсу) в період династії Юань, приблизно ХIII століття. У процесі виготовлення ісинського посуду залишалася зайва глина і майстри робили з неї мініатюрні статуетки. Чаємани купували їх на додачу до посуду.

Найчастіше фігурки виготовляють із фіолетової ісинської глини Цзи Ша (紫砂) або кераміки. Статуетку можуть розфарбувати вручну мінеральними пігментами. Рідше зустрічаються іграшки з порцеляни. Є статуетки, які змінюють колір, якщо полити їх окропом, пускають струмінь води.

Значення чайних фігурок у китайській чайній церемонії

Кожна фігурка для чайної церемонії має унікальний сенс і енергетику. У колекції чайних іграшок особливою популярністю користуються істоти стародавньої китайської міфології, зображення тварин, а також символи фен-шуй.

Чайне божество важливо ставити на видному місці – на чабань або місце для чаювання. Щоб іграшка захищала дім від злих сил і приносила удачу, її не можна залишати поза увагою, потрібно поливати водою і чаєм, погладжувати пензликом.

Будда, що сміється (Хотей)

Оскільки буддизм має величезний вплив у Піднебесній, у колекції чайних статуеток не обійшлося без Будди у вигляді ченця. Зазвичай він усміхається, благословляючи людей. Звідси назва Будда, що сміється, або Хотей (Хотей), бог Щастя.

Хотей – частий гість на чабані, на нього покладають надії здійснення бажань. Також ходять легенди про здатність чайного божества нести зцілення. Налаштуйтеся на позитив і потріть вгодований живіт Будди, бажання неодмінно збудуться.

Трилапа жаба

Ця фігурка в китайській чайній церемонії уособлює достаток, процвітання, благополуччя. Згідно з міфологією, жаба з трьома лапами мешкає на Місяці і повністю проковтує його в період затемнення. Вираз "дістань з неба Місяць" має на увазі складноздійсненні бажання і саме трилапа жаба допомагає їх здійснити.

Чайні іграшки в образі жаби з монеткою в роті – до грошей і матеріального благополуччя. У Піднебесній такі статуетки розміщують не тільки для прикраси чайного простору, а й у торгових приміщеннях, біля каси, на вході в магазин.

Цю жабу іноді називають золотою. Ходять легенди про те, що вона вміє набирати в рот золото і потім випльовує монети, щоб допомогти біднякам.

Лу Юй

Лу Юй – мудрець, автор знаменитого чайного канону, що з'явився в епоху династії Тан. Його зображують на піалах, заварниках і чабанях. У Китаї зображення Лу Юй можна побачити на чайних аксесуарах, вівтарях і в магазинах.

Чайні фігурки зображують мудреця у вигляді старця з бородою. Найчастіше це статуетки з ісинської глини з ручним розписом.

Цилінь

Якщо ви бачите статуетки для чайної церемонії у вигляді рогатої істоти з лускатою шкірою, копитами, головою дракона і хвостом, це цилінь. За переказами рідкісну тварину можуть побачити тільки обрані. Її зображення здавна наносили на чайний посуд і одяг чиновників вищого рангу.

Цилінь приносить щастя батькам, відганяє злих духів. Згідно з ученням фен-шуй, є символом мудрості, довгого і радісного життя. Якщо жінка хоче дитину, чайну фігурку потрібно поставити у напрямку до виходу.

Стопи Будди

Незвичайні фігурки для чайної церемонії, значення яких полягає в нагадуванні про присутність Будди на землі у фізичному вигляді. Сліди або стопи вважають артефактом, поширеним не тільки в Китаї, а й в інших країнах Азії.

Статуетку використовують для приваблення удачі, мудрості, як засіб від згубних прихильностей. Вона активізує здатність протистояти неприємностям. Стопи Будди з ісинської глини важливо поливати чаєм, вони легко просочуються ароматом, завдяки ефірним оліям набувають красивого блиску.   

Чернець, що медитує

Чайний вихованець, який допомагає сконцентруватися, впорядкувати думки, позбутися тривожності і сум'яття, вловити стан внутрішньої рівноваги. Чернець, що медитує, зазвичай зображений як старець-мудрець у позі лотоса або просто з молитовно складеними руками. Іноді це статуетка юного ченця.

Фігурка може продаватися в комплекті з одягненими на неї вервицями з натурального каменю, наприклад, темного агату.

Хлопчик, що пісяє

Популярна чайна фігурка з ісинської глини або кераміки. Хлопчика потрібно поливати водою, тоді зі спеціально передбаченого отвору вона виливатиметься рівним струменем, що "пісяє".

Варіацій цієї статуетки безліч: хлопчик з рюкзаком, куди потрібно лити воду, на п'єдесталі, з рибою, міні-фонтаном, однотонний або розфарбований вручну.

Різноманітність чайних статуеток дає змогу знайти фігурку до душі. Можливо, це буде собака Фо або Ши Лай Юнь Чжуань, що привертає удачу і радість. Пі Сю, що нагадує єдинорога. Симпатична свинка – втілення достатку і задоволення.

Прикрашайте чайний простір, збирайте свою колекцію чайних вихованців і не забувайте доглядати за ними як слід, щоб отримувати позитивну енергетику натомість.